گیاهان دارویی

بخورنخورهای سرماخوردگی

آشنایی با بخورنخورهای سرماخوردگی

سرماخوردگی بیماری ویروسی است که عمدتا مجاری فوقانی تنفسی درگیر آن می شوند.از آنجا که ویروس های مختلفی در بروز این بیماری دخیل هستند، بنابراین درمان دارویی قطعی ای برای آن وجود ندارد از دیرباز درمان سرماخوردگی، درمان علامتی بوده است و عموم مردم تفکرات خاصی بر درمان های تغذیه ای دارند اما واقعیت این است که هیچ تحقیقی در این رابطه نشان نداده یک ماده غذایی می تواند باعث بهتر یا بدتر شدن حال فرد سرماخورده شود.تمام این مسایل بسیار تجربی است.در این مطلب به برخی از این تفکرات و درست یا اشتباه بودن آنها اشاره می شود.

معرفی بخورنخورهای سرماخوردگی

● ادویه ها و سرخ کردنی ها گفته می شود موادغذایی محرک، سرخ کردنی ها و فلفل یا موادغذایی ترش مثل سرکه می توانند علایم سرماخوردگی به خصوص سرفه و احتقان ناحیه گلو را افزایش دهند.حقیقت این است که غذاهای تند واقعا محرک هستند و نه تنها در افراد سرماخورده بلکه در افراد سالم نیز می توانند به صورت موضعی روی مخاط ها تاثیر بگذارند.وقتی مخاط به خاطر بیماری تحریک شده است، مسلما مصرف غذاهای تند می تواند باعث تحریک بیشتر شود.افرادی که شدیدا سرما می خورند، رغبتی به مصرف این مواد ندارند و کمتر کسی پیدا می شود که حین بیماری خود به دنبال مصرف این نوع از موادغذایی باشد.

بخورنخورهای سرماخوردگی برای بهبود این بیماری

● آب پرتقال و لیموشیرین مصرف آبمیوه در جریان بیماری های التهابی به خصوص اگر تب دار باشند، بسیار خوب است البته صرف نظر از نوع میوه.آبمیوه ها حاوی مقادیر قابل توجهی آنتی اکسیدان های مختلف هستند که با مکانیسم های خاصی اثرات ضدالتهابی دارند و از آنجا که سرماخوردگی یک بیماری التهابی است، مصرف آن می تواند مفید باشد اما نباید در تاثیر بهبود آن روی سرماخوردگی اغراق کرد.میوه ها حاوی مقادیری کربوهیدرات و قند هستند و می توانند تا حدی کالری موردنیاز را در اختیار بدن قرار دهند.

●ویتامین C ویتامین C سرماخوردگی را درمان نمی کند اما بسیاری از علایم آن مثل آبریزش، احتقان گلو، بینی و… به واسطه خواص آنتی هیستامینی این ماده مغذی می تواند بهبود پیدا کند.البته طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده دوزی از ویتامین C که می تواند خواص آنتی هیستامینی کلینیکی داشته باشد، بالای یک گرم است و فرد بیش از ۱۰۰۰ میلی گرم باید ویتامین C مصرف کند تا آثار آنتی هیستامینی آن را در سطح گردش خونببیند.

معرفی بخورنخورهای سرماخوردگی

شلغم از بهترین خوراکی های دوران سرماخوردگی

● شلغم از جمله موادغذایی مرسومی که به خصوص در تهران به مبتلایان سرماخورده توصیه می شود و گفته می شود مرهم سینه است، می توان از شلغم نام برد.هنوز تحقیقی علمی در رابطه با تاثیر شلغم بر سرماخوردگی انجام نشده است اما از آنجا که شلغم کالری پایین و فیبر بالایی دارد و حاوی املاح است در صورتی که بیمار می تواند آن را مصرف کند و با خوردنش احساس بهبود کند، اشکالی ندارد اما نباید شلغم را جایگزین غذای اصلی کرد.

● سوپ و آش سوپ، غذایی آبکی است و از کشورهای دیگر وارد فرهنگ غذایی ما شده و به شکل ایرانی درآمده است.سوپ های ما در واقع آش هایی مملو از سیب زمینی، گوشت، ورمیشل و سبزی ها هستند.

خوراکی های مفید در دوران سرماخوردگی

● پیاز و سیر پیاز و سیر خواص ضدمیکروبی دارند و مفید هستند اما مطالعه ای که در آن برای مصرف این مواد و اثرات درمانی آن مقداری تعیین کرده باشد، نداریم.مصرف این موادغذایی به شکل خام یا پخته بسیار خوب است.سیر ماده غذایی ای است که دستگاه ایمنی را تقویت می کند و هر چقدر دستگاه ایمنی در بیماری هایی مثل سرماخوردگی مقاوم تر باشد، ریشه کنی بیماری سریع تر خواهدبود.سیر در عین اینکه عامل تقویت کننده سیستمایمنی است آنتی اکسیدان فراوانی هم دارد و آثار ضدالتهابی آن به اثبات رسیده است.

درباره نقش مایعات در بهبود سرماخوردگی بیشتر بدانید

سیستم‌ ایمنی‌ افراد در برخورد با این‌ ویروس‌ها متفاوت‌ عمل‌ می‌کنند، به‌طوری‌ که‌ برخی‌ افراد به‌ ایجاد بیماری‌ مقاوم هستند و برخی‌ دیگر،‌ با کوچک‌ترین‌ استرس‌ ممکن‌ است‌ دچار تشدید علائم‌ شوند. مصرف‌ مایعات‌ زیاد با‌ رقیق‌کردن‌ ترشحات‌ مخاطی‌، باعث‌ بهبود بیماری‌ می‌شود چرا که‌ این‌ نوع‌ ویروس‌ها در محیط‌های‌ خشک‌ به‌راحتی‌ زندگی‌ می‌کنند‌ و باعث‌ ایجاد علائم‌ می‌شوند. مصرف‌ مایعات‌ گرم برای‌ از بین‌ بردن‌ ویروس‌ها بسیار موثر است‌.

برخلاف‌ تصور عموم‌ باید‌ از مصرف‌ شیر در طول‌ دوره‌ سرماخوردگی‌ و آنفلوآنزا پرهیز شود، چرا که‌ شیر حاوی‌ موادی‌ است‌ که‌ باعث‌ جلوگیری‌ از رقیق‌ شدن‌ اخلا‌ط مترشحه‌ شده می‌شود و در نتیجه‌ علائم‌ بیماری‌ کاهش‌ پیدا نمی‌کند. مواد غذایی‌ حاوی‌ ادویه‌ برخلاف‌ شیر عمل‌ کرده‌، سبب‌ رقیق‌ شدن‌ مخاط مترشحه‌ می‌شوند و در بهبود وضع‌ بیماران‌ موثرند‌. حمام‌ گرم‌ و استراحت‌ نیز برای‌ بهبود‌ بیماری‌ پیشنهاد می شود.

تاریخ انتشار اصلی : 2019-01-04 13:01:31

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

+ 77 = 85

همچنین ببینید

بستن
بستن